Wartości odżywcze oleju rzepakowego

Naturalny olej rzepakowy marki Gaja w szklanej butelce

Olej rzepakowy to bardzo popularny produkt, który znaleźć można w wielu polskich kuchniach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak wiele zalet posiada ten niepozorny płyn. Jest on prawdziwą skarbnicą wielu różnych składników odżywczych, dzięki czemu ma doskonały wpływ na kondycję ludzkiego organizmu. Spożywając regularnie olej rzepakowy, możemy znacznie poprawić swój stan zdrowia, samopoczucie, a nawet wygląd. Jeśli więc do tej pory z niego nie korzystałeś, najwyższa pora, aby to zmienić!
Co takiego dokładnie ma w sobie olej rzepakowy? Jakie wartości odżywcze on posiada? Przede wszystkim jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, których nie spotkamy w zbyt wielu produktach, a jednocześnie są dla prawidłowego funkcjonowania organizmu bardzo ważne. Oprócz tego w oleju obecnych jest też wiele witamin – A, K, E oraz D, a także fitosteroli. Wszystko to sprawia, że olej rzepakowy ma dobry wpływ na właściwie każdy element naszego organizmu i może być pomocny przy naprawdę wielu dolegliwościach. Zapewniamy, że warto go wypróbować w praktyce!

Olej rzepakowy jako doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto sięgać po olej rzepakowy, są kwasy tłuszczowe – w produkcie tym obecna jest naprawdę duża ich ilość. Mowa tu przede wszystkim o kwasie linolowym (Omega-6) i linolenowym (Omega-3). Obie te substancje odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę – są niezbędne dla prawidłowej pracy serca i ogólnie bezproblemowego funkcjonowania całego organizmu. Jednocześnie jednak nie jest on w stanie wytworzyć nienasyconych kwasów tłuszczowych samodzielnie, przez co musimy je sobie dostarczać wraz z pożywieniem.
Warto wiedzieć, że kwasy Omega-6 i Omega-3 są w oleju rzepakowym nierafinowanym obecne w najbardziej korzystnej proporcji, która wynosi 2:1. Dla porównania na przykład w oliwie z oliwek stosunek ten jest znacznie mniej korzystny i wynosi 10:1. Ponadto olej rzepakowy spośród wszystkich olei wyróżnia się jedną z najmniejszych zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, które są z kolei szkodliwymi substancjami, gdyż zwiększają ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Jakie witaminy zawiera olej rzepakowy? Jakie pozytywne skutki ma spożywanie go dla naszego organizmu?

Na nienasyconych kwasach tłuszczowych lista atutów oleju rzepakowego oczywiście się nie kończy. Oprócz tego jest on także doskonałym źródłem rozpuszczalnych w tłuszczach witamin – a dokładnie witaminy A, E, K i D, ponadto w oleju obecne są również fitosterole. Jeśli chodzi o witaminę E, jedna łyżka oleju rzepakowego pokrywa dzienne zapotrzebowanie na nią w aż 70% u kobiet i 60% u mężczyzn. Warto wiedzieć, że witamina ta stanowi jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy i naturalny antyoksydant, a także łagodzi stany zapalne w organizmie, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, a nawet przeciwdziała nowotworom.
Jeśli chodzi o obecne w oleju rzepakowym wartości odżywcze, bardzo ważna jest również witamina K – w tym przypadku spożycie dwóch łyżek tego produktu pokryje dzienne zapotrzebowanie w ponad 50%. Składnik ten odpowiada w organizmie za prawidłowe krzepnięcie krwi, a oprócz tego zapobiega rozwojowi osteoporozy oraz w razie potrzeby wspomaga jej leczenie. Warto wiedzieć, że olej rzepakowy zawiera najwięcej witaminy K spośród wszystkich dostępnych na rynku olejów.

Kto przede wszystkim powinien sięgnąć po olej rzepakowy? W jakich sytuacjach może on być pomocny?

Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że warto wprowadzić do swojej diety olej rzepakowy – wartość odżywcza tego produktu jest naprawdę imponująca. Kto jednak przede wszystkim powinien po niego sięgnąć? Tak naprawdę spożywanie tego produktu będzie korzystne dla każdego z nas, najbardziej polecamy go jednak osobom mającym podwyższony poziom cholesterolu we krwi, cierpiącym na schorzenia układu krążenia, osteoporozę, a także zaburzenia pamięci. Oprócz tego sięgnięcie po niego zalecamy też wszystkim paniom, które lubią dbać o swoją urodę – olej rzepakowy świetnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci.
Jeśli chcesz kupić olej rzepakowy i samodzielnie przekonać się o jego wyjątkowych właściwościach – zachęcamy Cię do nabycia go w naszym sklepie. Wszystkie oleje tłoczymy bezpośrednio na zamówienie. Dostępny u nas olej wyróżnia się najwyższą jakością, świeżością i doskonałym składem, dzięki czemu z pewnością będzie on miał dokładnie taki wpływ na Twój organizm, jakiego oczekujesz. Zapraszamy do składania zamówień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.