Olej rzepakowy – witaminy

Krajobraz ukazujący pole w promieniach słońca

Olej rzepakowy to dość popularny produkt, z którym zetknął się chyba każdy z nas. Ten złocisty płyn jest w powszechnym użytku w wielu polskich domach. Jednocześnie jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest on wartościowy i jak doskonały ma wpływ na ludzki organizm. Olej rzepakowy należy do artykułów, które – jeśli dotąd tego jeszcze nie zrobiłeś – zdecydowanie warto wprowadzić do swojej codziennej diety. Dlaczego? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Opisywany tu produkt to doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych. Olej rzepakowy zawiera witaminy A, E, K, D2, sterole roślinne, a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Spożywając go regularnie, możemy więc w prosty sposób dostarczyć do naszego organizmu mnóstwo niezbędnych mu do prawidłowego funkcjonowania substancji. Aby jednak tak się stało, konieczne będzie zaopatrzenie się w olej pochodzący z zaufanego źródła i odznaczający się naprawdę najwyższą jakością. Bardzo ważne jest również, aby był to produkt nierafinowany.

Olej rzepakowy jako doskonałe źródło witamin A, E, K oraz D2

Jak już wspomnieliśmy, w oleju rzepakowym występują witaminy A, E, K oraz D2, która później w organizmie przekształca się w D3. Substancje te łączy fakt, że wszystkie one są rozpuszczalne w tłuszczach. Jeśli chodzi o witaminę E, olej zawiera jej 29 mg na 100 g substancji (jest to największa ilość spośród wszystkich olejów roślinnych). Warto wiedzieć, że już jedna łyżka tego produktu pokrywa 60% dziennego zapotrzebowania na witaminę E u mężczyzn i aż 70% u kobiet. Dostarczanie tego składnika do swojego organizmu w odpowiednich ilościach jest bardzo ważne – stanowi on silny przeciwutelniacz i naturalny antyoksydant, łagodzi stany zapalne, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, spowalnia procesy starzenia, a nawet zapobiega nowotworom. Dlatego już chociażby właśnie ze względu na witaminę E warto sięgać po olej rzepakowy regularnie.
Kolejną wartościową substancją obecną w oleju rzepakowym jest witamina K1, czyli tzw. filochinion. Produkt ten zawiera ją w ilości ok. 71,3µg/100g – i również w tym przypadku jest to najwyższe stężenie spośród wszystkich olei roślinnych. Wystarczy spożywać zaledwie dwie łyżki tej substancji każdego dnia, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę K w ponad 50%. Dlaczego tak ważne jest, aby dostarczać do swojego organizmu tę witaminę w odpowiednich ilościach? Otóż odpowiada ona za prawidłowe krzepnięcie krwi, oprócz tego zapobiega ona również zachorowaniu na osteoporozę, a w razie potrzeby wspiera jej leczenie. Nie wolno zapomnieć również o obecnych w oleju witaminie A, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wzroku i błon śluzowych, a także odpowiedzialnej za budowanie układu kostnego witaminie D2(3).

Dla kogo witaminy obecne w oleju rzepakowym będą najbardziej wartościowe? Kto przede wszystkim powinien sięgnąć po ten produkt?

Czy istnieją jakieś specjalne wskazania do przyjmowania oleju rzepakowego? Tak naprawdę będzie on wartościowy właściwie dla każdego – nie ma chyba osoby, której nie można byłoby go zalecić. O jego regularnym przyjmowaniu powinny jednak pomyśleć przede wszystkim osoby cierpiące i narażone na choroby układu kostnego (ze względu na witaminę D2 i K), obawiające się problemów ze strony układu krążenia (w tym przypadku również pomocna jest witamina K), a także cierpiące na zaburzenia pamięci i chorobę Alzheimera.
Jeśli chodzi o obecne w oleju rzepakowym witaminy, na szczególną chyba uwagę zasługuje witamina E – a to dlatego, że posiada ona, jak już wcześniej wspomnieliśmy, właściwości antynowotworowe. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że nowotwory to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Nie ma osoby, która by się ich w choć niewielkim stopniu nie obawiała. Co prawda przed taką chorobą trudno jest całkowicie się uchronić, możemy jednak sprawić, że ryzyko zapadnięcia na nią przynajmniej odrobinę spadnie – a jednym ze sposobów na to jest właśnie przyjmowanie oleju rzepakowego z witaminą E. Dlatego w szczególny sposób zachęcamy do zakupu tego produktu każdego, kto przypuszcza, że może znajdować się w grupie osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka.

Chcesz nabyć najwyższej jakości olej rzepakowy? Zależy Ci na produkcie bogatym w różne witaminy? Zamów go w zaufanym źródle – takim jak nasza olejarnia!

Jak widać, olej rzepakowy to bardzo wartościowy produkt o doskonałym wpływie na organizm, a jego wprowadzenie do swojej codziennej diety jest naprawdę doskonałym pomysłem. Czy jednak jest obojętne, na jaki olej się zdecydujemy i gdzie go kupimy? Zdecydowanie nie! Decydując się na nabycie tego produktu, powinniśmy postawić na olej rzepakowy nierafinowany. Od rafinowanego różni się on metodą wytwarzania – taki olej tłoczony jest na zimno i wyłącznie z wykorzystaniem bezpiecznych dla jego właściwości procesów mechanicznych. Dzięki temu stanowi on prawdziwą skarbnicę wielu wartościowych składników odżywczych – i to nie tylko opisanych powyżej witamin, ale też steroli roślinnych, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Nabycie zimnotłoczonego oleju rzepakowego nie powinno dla nikogo stanowić problemu – produkt ten można dziś znaleźć w naprawdę wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Jeśli jednak naprawdę zależy nam na poprawie swojego samopoczucia i stanu zdrowia, powinniśmy kupować go wyłącznie w godnych zaufania miejscach – takich jak na przykład Olejarnia Gaja. Dzięki bezpiecznej i sprawdzonej recepturze dostępny u nas olej rzepakowy zawiera witaminy i inne cenne składniki odżywcze w naprawdę dużych ilościach. Ponadto jest on tłoczony z najlepszych ziaren, i to zawsze bezpośrednio przed wysyłką do klienta, dzięki czemu z pewnością dotrze do Ciebie świeży. Zapraszamy do zamawiania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.