Ostropest plamisty mielony – zastosowanie

Wizerunek drewnianej łyżki z zawartością nasion

Ostropest to roślina należąca do rodziny astrowatych. Można ją spotkać rosnącą dziko, jednak w niektórych regionach jest również uprawiana. Jej cechami charakterystycznymi są znaczna wysokość (nawet do 2 m), kłujące, ostro zakończone liście z białymi plamami (stąd nazwa) oraz fioletowe kwiaty. Pod względem leczniczym jednak najbardziej interesujące są jej nasiona, które zawierają cały szereg cennych składników odżywczych. Dlatego suszonego i zmielonego ostropestu w żadnym wypadku nie mogło zabraknąć w naszym sklepie internetowym.
Właściwości zdrowotne opisywanej tu rośliny doceniano już za czasów średniowiecza. Ostropest znajduje zastosowanie przy leczeniu różnych chorób, takich jak na przykład cukrzyca czy schorzenia wątroby. Jednak jego działanie jest tak naprawdę na tyle uniwersalne, że warto, aby znalazł się on w każdym domu. Jeżeli zdecydujesz się na regularne sięganie po napar z ostropestu, z pewnością wkrótce zauważysz efekty związane z lepszym stanem swojego zdrowia i poprawą samopoczucia.

Właściwości zdrowotne ostropestu plamistego mielonego

Swoje właściwości zdrowotne ostropest zawdzięcza przede wszystkim substancji o nazwie sylimaryna, która stanowi kompleks flawonolignanów, i która odznacza się doskonałymi właściwościami antyoksydacyjnymi, detoksykującymi (oczyszczającymi), antynowotworowymi oraz przeciwzapalnymi. Warto wiedzieć, że substancja ta stanowi jeden z podstawowych składników leków na wątrobę – dzięki ostropestowi natomiast możemy ją przyjąć w naturalnej postaci.
Oprócz tego w roślinie obecne są również takie składniki, jak sterole, kwasy organiczne, garbniki, witamina E (która ma silne działanie przeciwutleniające), związki goryczowe, cukry oraz aminy. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na kwas linolowy, będący wyjątkowo silnym przeciwutleniaczem.

Ostropest a leczenie. Kto przede wszystkim powinien sięgnąć po ten produkt?

W jakich sytuacjach przede wszystkim warto sięgnąć po ostropest plamisty mielony? Ma on zastosowanie głównie w leczeniu chorób wątroby – takich jak marskość, żółtaczka, wirusowe zapalenie typu A, B i C, zakaźna choroba alkoholowa oraz inne zatrucia. Napar z ostropestu świetnie chroni wątrobę również przed skutkami ubocznymi przyjmowania środków farmakologicznych – dlatego zaleca się, aby sięgnąć po niego na przykład po długotrwałej antybiotykoterapii. Doskonale wspomaga regenerację uszkodzonych komórek, a także oczyszcza organizm z różnego rodzaju szkodliwych substancji. Wspiera organizm podczas radio- i chemioterapii, co więcej, wskazuje się, że może być pomocny nawet przy zatruciu muchomorem sromotnikowym. Zdarzały się przypadki, że szybkie podanie sylimaryny zapobiegło w tej sytuacji śmierci. Podobnie ostropest działa również na nerki – dlatego poleca się go również osobom, które mają osłabiony ten narząd.
Jednak schorzenia wątroby to nie jedyne dolegliwości, przy jakich ostropest mielony znajduje zastosowanie. Będzie on pomocny również przy cukrzycy typu II, u osób, które mają podwyższony poziom cukru we krwi, a także skarżących się na zaburzenia pamięci oraz koncentracji. Kolejne wskazanie, aby sięgnąć po ostropest, to problemy ze strony układu pokarmowego. Cierpisz na zgagę lub nadkwaśność? A może dręczą Cię wzdęcia lub brak łaknienia? W każdym z tych przypadków warto zacząć przyjmować ostropest – z pewnością już wkrótce zauważysz dużą różnicę. Co więcej, ostropest może być też pomocny w przypadku schorzeń dróg żółciowych – np. różnego rodzaju zapaleń oraz kamicy żółciowej.
Ponadto zaleca się go również w przypadku zapaleń płuc i opłucnej, krwawień wewnętrznych, choroby lokomocyjnej i morskiej, migren, niskiego ciśnienia, endometriozy, a nawet nowotworów. Jak widać, produkt ten jest więc naprawdę uniwersalny i sięgnąć po niego powinien niemalże każdy z nas. Ponadto jego dodatkowy atut względem środków farmakologicznych z pewnością stanowi stuprocentowa naturalność.

Ostropest mielony – jak go stosować?

Ostropest mielony można stosować na kilka sposobów – wszystko tak naprawdę zależy od naszych upodobań. Najpopularniejszą metodą jest dodanie ostropestu do herbaty lub przygotowanie na jego bazie naparu. Zaleca się, aby w celach profilaktycznych przyjmować jedną łyżeczkę tego specyfiku dziennie, natomiast w razie wystąpienia stanów chorobowych – 2-3 łyżeczki 3 razy dziennie. Taką kurację warto przeprowadzić przez dłuższy czas (co najmniej miesiąc), jednak pierwsze efekty zauważysz już wcześniej – nawet po dwóch tygodniach.
Dla ostropestu plamistego mielonego można znaleźć naprawdę wiele zastosowań w kuchni. Przygotowanie z niego naparu to tylko jeden z licznych pomysłów. Innym będzie na przykład dodanie nasion do jogurtu, koktajlu owocowego, sałatki, owsianki, pasty twarogowej czy też zwyczajnie do kanapek. W każdej postaci będą one tak samo skuteczne! Z pewnością uda Ci się znaleźć rozwiązanie, które uznasz zarówno za smaczne, jak i wygodne w realizacji – wystarczy tylko trochę wyobraźni.
Planujesz zacząć stosować ostropest mielony? Pamiętaj, aby kupić go w zaufanym miejscu!
Z pewnością udało nam się już przekonać Cię, że ostropest mielony zdecydowanie warto wprowadzić do swojej codziennej diety. Jednak, aby móc cieszyć się w pełni wszystkimi jego właściwościami, warto zaopatrzyć się w produkt jak najwyższej jakości. Jeżeli zależy Ci na takim, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania – polecamy Ci ten dostępny w naszym sklepie internetowym. Zapewniamy, że nasz ostropest mielony sprawdzi się w przypadku wszystkich zastosowań, jakie tylko dla niego znajdziesz. Nasze nasiona przechowywane są w odpowiednich warunkach, ponadto zawsze staramy się zapewnić w pełni bezpieczną przesyłkę.
Oczywiście w naszym sklepie dostępny jest nie tylko ostropest mielony – mamy również inne wartościowe produkty powstałe na bazie tej rośliny. Możesz u nas nabyć na przykład wysokiej jakości olej z ostropestu, który własnoręcznie tłoczymy w naszej olejarni z wykorzystaniem nowoczesnych i sprawdzonych przez lata metod. Oprócz tego polecamy Ci również całe ziarna ostropestu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą – oraz do zakupów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.