W jakiej formie stosować ostropest plamisty?

kwiat ostropestu plamistego

Natura obfituje w rośliny, które są przyjazne naszemu organizmowi – wiemy o tym nie od dziś! Od setek tysięcy lat ludności plemienne wykorzystywały różnorodne gatunki krzewów oraz bylin w celu wydobycia z nich jak największej ilości składników mających wpływ na ludzkie zdrowie. Jedną z cenionych za skuteczne działanie roślin jest m.in. ostropest plamisty. Jakiś czas temu poruszaliśmy tematykę związaną z olejem wytwarzanym właśnie z tego astrowca. Omówiliśmy jego właściwości zdrowotne oraz wskazaliśmy, kiedy po niego sięgnąć. Jednak ten rodzaj produktu nie jest jedynym – na rynku można dostać także ostropest mielony oraz w postaci pełnych ziaren. Który z nich wybrać? Czy forma ostropestu plamistego ma znaczenie w kwestii oddziaływania na zdrowie? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu!

Ostropest plamisty mielony czy w ziarnach? Cechy produktów

Ostropest mielony ma szereg cennych dla zdrowia właściwości. Oprócz wspierania wątroby czy działania antybakteryjnego doskonale radzi sobie z redukcją tkanki tłuszczowej. Jak wspomnieliśmy we wstępie, ostropest plamisty występuje w ziarnach lub pod ich zmieloną postacią. Oczywiście to, w jakiej formie go przyjmujemy, nie ma wpływu na jego właściwości – w każdym przypadku pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie! Jednak różnorodność form występowania pozwala nam dopasować postać ostropestu do naszych preferencji. Wskażmy pokrótce cechy charakterystyczne każdej z nich.

  • Ostropest plamisty w nasionach – jak sama nazwa wskazuje, jest to postać nasion, które mogą być spożywane solo bądź stanowić część mieszanki ziaren dodawanej do wielu potraw, np. do sałatek czy własnoręcznie robionego chleba. Warto zaznaczyć, że nasiona ostropestu plamistego zachowują wszystkie cenne właściwości, jakie ma ta roślina. Wynika to z faktu, że nie są poddawane żadnym procesom przetwórczym. Dodatkowo cechują się one neutralnym smakiem, dlatego można wykorzystywać je do różnorodnych dań, wzbogacając tym samym dietę o produkt bogaty w cenne składniki. A tych nie brakuje – w ziarnach ostropestu znajdziemy m.in. sterole, sylimaryny, kwas linolowy czy niezbędną w procesach metabolicznych witaminę E.
  • Ostropest mielony – ta forma ostropestu powstaje ze zmielonego makucha, czyli tego, co pozostaje po wytłoczeniu oleju. Stanowi przede wszystkim źródło błonnika, bez dodatkowego tłuszczu, gdyż ten zostaje uprzednio wytłoczony. Nie zmienia to jednak jego właściwości. Na zmieloną formę często stawiają osoby rozpoczynające swoją przygodę ze zdrową żywnością. Wystarczy dodać sproszkowany ostropest do herbaty, zalać wrzątkiem i przyjmować w formie płynnej. Mielonych nasiona nie wyczujecie w ogóle także w różnych daniach i lepiej połączą się z pozostałymi składnikami. Z tego powodu ostropest mielony jest chętnie dodawany do zdrowych koktajli czy smoothies. Kiedy dbamy o linię, warto przyjmować właśnie ostropest mielony. Na odchudzanie to jeden z najlepszych, naturalnych produktów!

Ostropest plamisty mielony

Ostropest mielony

Ostropest mielony czy ziarna – co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Forma zależy bowiem od osobistych preferencji, a także od przeznaczenia. Jeśli ziarna nie stanowią dla nas problemu, można postawić właśnie na taki ostropest plamisty. Nasiona mielone z kolei będą idealne dla wszystkich, którzy nie są przekonani do naturalnej, ziarnistej postaci ostropestu, a jednocześnie nie przepadają również za formą oleistą. Mieloną wersję łatwiej jednak wykorzystać w codziennym życiu, co może przeważać na jej korzyść. Niezależnie od formy trzeba pamiętać o jednym – o nabywaniu tej rośliny ze sprawdzonego źródła, np. takiego jak nasza olejarnia. Wówczas zyskuje się pewność, że ostropest jest wolny od szkodliwych substancji, całkowicie naturalny i nierafinowany (jeśli występuje pod postacią oleju).

Dbanie o swoje zdrowie samo w sobie jest dobrym rozwiązaniem. Nie ma zatem znaczenia, czy postawicie na ostropest plamisty mielony, czy ziarna tej rośliny, a może nawet wybierzecie olej. W każdym przypadku odczujecie pozytywny wpływ na Wasze zdrowie. Przed nami jesień, a to oznacza, że czas zadbać o swoją odporność oraz ogólną kondycję organizmu, by go wzmocnić przed okresem zachorowań. Przyjmowanie ostropestu plamistego wraz z innymi naturalnymi produktami będzie najlepszą formą prewencji wielu chorób i dolegliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *