Dlaczego warto stosować olej z wiesiołka w ciąży?

W dzisiejszych czasach na rynku można spotkać się z różnego rodzaju olejami. Istnieje bowiem możliwość wytłoczenia ich z wielu nasion. Coraz większą popularność zyskuje olej z wiesiołka. To doskonały suplement diety, który może być stosowany przez osoby borykające się z najróżniejszymi problemami zdrowotnymi. Stosują go także pary, które planują poczęcie dziecka. Olej bardzo dobrze sprawdza się także podczas przebiegu ciąży oraz ma przyspieszać i ułatwiać poród. Jakimi właściwościami się charakteryzuje? W jaki sposób wpływa na nasz organizm?

Olej z nasion wiesiołka

Olej z wiesiołka można nabyć w wielu miejscach. Chętnie kupują go osoby borykające się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Olej dobrze wpływa na problemy z układem krążenia, układem immunologicznym, a nawet otyłością i zmianami skórnymi. Bardzo liczną grupę osób korzystających z tego oleju stanowią również kobiety w ciąży. Produkt w korzystny sposób wpływa na wiele aspektów związanych z tym stanem. Olej z wiesiołka w ciąży może być doskonałym uzupełnieniem codziennej diety.

 

Wiesiołek stanowi roślinę dwuletnią, która kwitnie na żółty kolor. Występuje niemal wszędzie, natomiast w ogrodach często uprawiana jest jako kwiat ozdobny. Olej z wiesiołka nie w każdym przypadku ma taką samą wartość odżywczą. Żeby charakteryzował się jak najlepszymi parametrami, powinien być przede wszystkim świeży, tłoczony na zimno, niefiltrowany i nierafinowany. Istotny jest także sposób przechowywania oraz transportu takiego produktu.

Właściwości oleju z wiesiołka

Tłoczony na zimno olej z wiesiołka stosowany jest zarówno w celach kulinarnych, jak i w branży kosmetycznej. Wykazuje bowiem wiele cennych właściwości. W jego składzie przeważa kwas linolowy oraz inne kwasy nienasycone. Dzięki nim olej zyskuje swoje prozdrowotne działanie. Kwasy zawarte w oleju z wiesiołka korzystnie wpływają na trądzik, gdyż poprawiają pracę tkanek skóry. Jednocześnie zapewniają odpowiedni poziom nawodnienia i chronią przed przesuszeniem. Olej obniża również poziom cholesterolu, zapobiegając jego odkładaniu na ściankach naczyń krwionośnych. To także dobry produkt dla osób dbających o swoją sylwetkę. Przyspiesza bowiem spalanie tkanki tłuszczowej, wpływa na trawienie i zapobiega odkładaniu tłuszczu. Zawarte w oleju kwasy pobudzają do spalania nadwyżki tłuszczu i przerabiają go na ciepło. Dodatkowo olej z wiesiołka można również z powodzeniem wykorzystywać w przypadku chorób reumatycznych, chorób stawów, a nawet złamań lub uszkodzeń więzadeł. Zawarte w nim kwasy łagodzą ból reumatyczny, pobudzają do regeneracji tkankę chrzęstną i łączną oraz zapobiegają zapaleniu stawów. Olej ma także duży wpływ na zwiększenie naszej odporności, obniża również ciśnienie i usprawnia pracę mózgu.

Olej z wiesiołka – wybierany przez kobiety

Olej z wiesiołka bardzo często stosowany jest przez kobiety, gdyż jego właściwości świetnie sprawdzają się w przypadku niwelowania “kobiecych” dolegliwości. Pozwalają między innymi wyregulować cykl miesiączkowy, a także poprawić wygląd skóry i włosów. Olej zwalcza dokuczliwe objawy menopauzy, łagodzi dużą tkliwość piersi, jest pomocny w leczeniu suchości pochwy oraz pomaga w leczeniu zespołu policystycznych jajników. 

Olej z wiesiołka w trakcie ciąży

Czy olej z wiesiołka można brać w ciąży? Jak najbardziej! To właśnie on jest jednym z najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Jego działanie ma bardzo pozytywny wpływ na kobiecy organizm, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Zawiera wiele substancji odżywczych w postaci nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu oleinowego, linolowego, a także witaminy F oraz magnezu, w pozytywny sposób wpływa na funkcjonowanie różnych układów. Warto jednak pamiętać o tym, by z produktu nie korzystać przez cały okres trwania ciąży. Korzyści uzyskają kobiety, które skorzystają z tego rozwiązania jeszcze przed zajściem w ciążę. Przyjmowanie go od pierwszego dnia miesiączki, do momentu owulacji zwiększa bowiem ilość śluzu szyjkowego. W rezultacie zapłodnienie staje się łatwiejsze. Kobiety ciężarne nie powinny jednak korzystać z niego przez okres dwóch pierwszych trymestrów ciąży. Kwas gamma-linolenowy przed zajściem w ciąże wywołuje skurcze, które ułatwiają przemieszczanie się plemników. W pierwszym okresie ciąży są one jednak niewskazane, gdyż mogą być przyczyną poronienia. Należy więc poczekać do momentu ukończenia drugiego trymestru.

Wpływ wiesiołka na poród

Olej z wiesiołka może ułatwiać kobietom poród. Okazuje się bowiem, że w korzystny sposób przygotowuje kobiecy organizm do przyjścia na świat dziecka oraz przyspiesza akcję porodową. Olej wspomaga występowanie regularnych skurczów macicy oraz wpływa zmiękczająco na jej szyjkę. W rezultacie staje się ona bardziej elastyczna i podatniejsza na skracanie się oraz rozwieranie. Wiesiołek w końcówce ciąży bardzo dobrze przygotowuje przyszłą mamę do porodu siłami natury. Przyczynia się zarówno do ułatwienia tego procesu, jak i przyspiesza jego przebieg. Chroni także przed ryzykiem pęknięcia lub koniecznością przeprowadzenia nacięcia krocza przy naturalnym porodzie. Przed porodem, w okolicy 34 tygodnia ciąży, zalecane jest również wykonywanie masażu krocza przy użyciu oleju z wiesiołka. Wpływa to pozytywnie na lepsze ukrwienie tych okolic oraz ich uelastycznienie. 

Dawkowanie oleju z wiesiołka

Olej należy odpowiednio dawkować. Jest to zależne od formy, w jakiej się on znajduje oraz przyczyny stosowania tego produktu. Suplement często nabyć można w kapsułkach. W takim przypadku przyjmuje się go 2 razy dziennie po 2 tabletki. Można również skorzystać z oleju w formie płynnej. W celach leczniczych dozwolone jest spożywanie go w ilości 1 łyżki przed posiłkiem do 3 razy dziennie. Jeśli zaś przyjmowany jest wyłącznie profilaktycznie, wystarczy zastosować do 1 lub 2 razy w ciągu dnia. Wiesiołek zastosowany może zostać także w postaci oleju na skórę. W tym przypadku 2 lub 3 krople preparatu należy wmasowywać przez okres około 30 sekund. Na prawidłowe dawkowanie należy zwrócić przede wszystkim uwagę, stosując olej z wiesiołka w ciąży. W tym okresie kobieta musi szczególnie dbać o zdrowie swojego ciała i organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.