Olej kokosowy – zdrowa cera

Nie od dziś wiadomo, że olej kokosowy to niesamowicie wszechstronna substancja i uniwersalny produkt. Doskonale sprawdzi się i w kuchni, i w łazience, o czym każdego dnia przekonują się tysiące kobiet na całym świecie. Znakomicie działa od wewnątrz i na zewnątrz. Jest niezastąpiony do skóry twarzy, do nawilżenia ciała czy do pielęgnacji włosów. Dziś skupimy się na tym, jaki wpływ ma olej kokosowy na cerę.

Olej kokosowy na skórę twarzy – bogactwo substancji odżywczych

Olej kokosowy ma szereg substancji niezwykle wartościowych dla skóry twarzy. Są to m.in. kwasy: laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, stearynowy i oleinowy, linolowy oraz kaprylowy. Jednak to nie koniec. Ten szczególny olej roślinny jest także bogaty w witaminy E, B1, B2, B3, B6 i K oraz takie minerały, jak cynk, fosfor, wapń i żelazo. To właśnie obecność tych substancji sprawia, że olej kokosowy znajduje tak szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Warto wspomnieć, że olej kokosowy występuje w postaci rafinowanej i nierafinowanej, co bezpośrednio wiąże się z procesem jego produkcji, do którego niezbędny jest wysuszony miąższ orzechów kokosowych. W przypadku niższych temperatur konsystencja oleju jest zwięzła i stabilna, natomiast w wyższych temperaturach bardziej przypomina postać płynną.

Olej kokosowy i cera – jaki rodzaj wybrać?

Dziś olej kokosowy można dostać w wielu miejscach, zarówno w supermarketach, jak i w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością. Ważne, by zwracać uwagę na jego jakość oraz rodzaj, gdyż nie każdy rodzaj oleju kokosowego świetnie sprawdzi się na skórę twarzy.

Olej kokosowy rafinowany

Rafinowany olej kokosowy to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najmniej sprawdzający się właśnie w pielęgnacji cery rodzaj oleju. Wysoka temperatura, która jest wykorzystywana do wytwarzania tego oleju, doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia, wodę oraz jednocześnie wydłuża przydatność do spożycia, jednak niestety przekształca tak potrzebne w pielęgnacji kwasy tłuszczowe w niepożądane i niezdrowe kwasy trans. Dodatkowo olej rafinowany pozbawiony jest znacznej części substancji odżywczych, które są całym dobrem oleju kokosowego właśnie dla skóry twarzy. Olej rafinowany charakteryzuje się tym, że nie ma charakterystycznego, intensywnego zapachu kokosa i jest to pierwsza rzecz, która pozwoli Ci rozróżnić olej rafinowany od nierafinowanego.

Olej kokosowy nierafinowany

Olej kokosowy nierafinowany pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno. W produkcji nie są wykorzystywane żadne rozpuszczalniki ani innego rodzaju substancje chemiczne, dzięki czemu nie ma tak wielkiej ingerencji w skład oleju. Nierafinowany olej kokosowy intensywnie pachnie kokosem oraz wyróżnia się tym, że ma znaczną większość tak potrzebnych dla cery substancji odżywczych i minerałów. Warto podkreślić, że olej kokosowy nierafinowany ma krótszą datę przydatności do spożycia.

Olej kokosowy virgin

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju oleju kokosowego – olej kokosowy nierafinowany typu virgin. Ta postać oleju kokosowego zachowuje wszystkie składniki odżywcze. Nie jest to produkt powszechnie dostępny, gdyż jest to zdecydowanie najdroższy ze wszystkich rodzajów oleju kokosowego. Powstaje on w wyniku fermentacji, odwirowania lub ogrzewania, by całkowicie odparować wodę. W przypadku jego wpływu na skórę twarzy to jego właściwości nie odbiegają od wysokiej jakości nierafinowanego oleju kokosowego.

Olej kokosowy na cerę – demakijaż twarzy

Zbawienny wpływ oleju kokosowego na skórę twarzy warto rozpocząć od demakijażu. Olej kokosowy świetnie poradzi sobie z usunięciem nawet najbardziej trwałych kosmetyków, w tym także wodoodpornych tuszy do rzęs. Demakijaż wykonujemy poprzez nałożenie na wacik jednorazowy lub wielorazowy odrobiny oleju kokosowego, delikatne jego zwilżenie, a następnie staranne oczyszczenie całej twarzy. Olejem kokosowym można oczyścić nawet wrażliwe okolice oczu. Wykonuj demakijaż twarzy olejem kokosowym i unikaj podrażnień oraz niepożądanych przesuszeń.

Olej kokosowy do cery trądzikowej

Nie od dziś wiadomo, że cera trądzikowa potrafi sprawić sporo problemów jej posiadaczce. Głównym powodem jest jej skłonność do podrażnień. Często pielęgnacja cery trądzikowej polega na używaniu dość agresywnych kosmetyków, przez co stany zapalne tylko się zaogniają. Nie jest to słuszne działanie! Stosowanie oleju kokosowego do cery trądzikowej może przynieść rewelacyjne rezultaty. Ważna jest systematyczność. Na początek warto podkreślić, że przez używanie przez dłuższy czas dość inwazyjnych preparatów cera trądzikowa może być bardzo przesuszona. Olej kokosowy doskonale ją odżywi i skutecznie ochroni przed niewskazaną utratą wody. Dodatkowo zawarty w oleju kokosowym kwas laurynowy ma naturalne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu cera trądzikowa będzie się lepiej prezentować. Na koniec trzeba jasno wskazać, że w wielu preparatach przeciwtrądzikowych można znaleźć w składzie olej kokosowy, jednak zdecydowanie najbardziej skutecznym rozwiązaniem będzie wybór naturalnego, nierafinowanego oleju kokosowego do cery trądzikowej. Taki olej nie zapycha porów, nie przetłuszcza skóry, działa przeciwzapalnie i jak już zostało wspomniane wyżej, także antybakteryjnie. Wszystko to sprawia, że olej kokosowy (ale tylko w postaci nierafinowanej) może równie świetnie sprawdzić się do cery tłustej, gdyż każda cera – nawet tłusta – potrzebuje solidnego nawilżenia i odżywienia.

Olej kokosowy na skórę twarzy – cera dojrzała

Ze zbawiennych właściwości oleju kokosowego na skórę twarzy mogą z powodzeniem korzystać także osoby dojrzałe, których cera zaczyna wykazywać pierwsze oznaki starzenia. Wszystko to zasługa obecności przeciwutleniaczy oraz tak cennej witaminy E, która nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Naturalny olej kokosowy doskonale wnika w głąb skóry, odżywiając nawet jej najbardziej głęboko położone warstwy i wspomagając jej prawidłowe funkcjonowanie. Systematyczne stosowanie oleju kokosowego na cerę dojrzałą sprawi, że skóra stanie się o wiele bardziej miękka i elastyczna, a zmarszczki zostaną wygładzone.

Olej kokosowy na cerę – pielęgnacja nocna

Każda kobieta doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest pielęgnacja nocna zarówno całego ciała, jak i twarzy. Wieczorem nałóż odrobinę oleju kokosowego na skórę twarzy i ciesz się rano promienną i świeżo oraz zdrowo wyglądającą cerą. Olej kokosowy doskonale zregeneruje zmęczoną skórę, która musiała znieść trudy dnia codziennego. Dodatkowo w nocy nie trzeba będzie martwić się o efekt błyszczenia, którego często kobiety starają się uniknąć w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.