Opis
Sklep internetowy Olejarnia Gaja oferuje najwyższej jakości nasiona ostropestu plamistego, które pochodzą od polskich producentów, z terenów czystych ekologicznie. Ziarna te stanowią doskonałe źródło naturalnej sylimaryny i są bardzo skuteczne w leczeniu chorób wątroby. Ostropest plamisty to uprawna, dziko rosnąca roślina, która należy do rodziny astrowatych. Co ją wyróżnia? Ma ostro zakończone, kłujące liście i charakterystyczne fioletowe kwiaty. Przypomina oset, ale odróżnia się od niego wysokością – ostropest może osiągnąć nawet dwa metry długości. Do celów leczniczych wykorzystywane są ziarna tej niezwykłej rośliny.
Nasiona ostropestu plamistego
Ostropest plamisty ma silne działanie odtruwające. Zawiera sylimarynę, niezwykle cenną i rzadką substancję, która wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, detoksykujące (oczyszczające), antynowotworowe oraz przeciwzapalne. Dzięki temu wspiera pracę wątroby i nerek, wspomaga regenerację uszkodzonych komórek oraz oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji. Chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu oraz skutkami ubocznymi farmakologii.
Ostropest uważany jest także za jedno z najbogatszych źródeł dobrze przyswajalnej witaminy E, która wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Szczególnie zalecany osobom cierpiącym na choroby wątroby takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C, marskość, żółtaczka zakaźna, choroba alkoholowa oraz inne zatrucia.
Podstawowe zastosowanie ostropestu
Nasiona ostropestu można spożywać w postaci całych ziaren lub w postaci zmielonej – wówczas należy je przechowywać szczelnie zamkniętym opakowaniu. Dawkowanie: 1 łyżeczka dziennie (profilaktyka), w stanach chorobowych 2-3 łyżeczki 2 razy dziennie. Ostropest można spożywać samodzielnie, popijając wodą lub zalewając ziarna wrzątkiem. Nasiona można stosować jako dodatek do sałatek, zup, past, owsianek oraz koktajli.
Sylimaryna w nasionach ostropestu
Ziarna ostropestu zawierają kwas linolowy, który jest silnym przeciwutleniaczem, oraz substancję leczniczą – sylimarynę, która wykazuje działanie przeciwzapalne, oczyszczające, regenerujące oraz antynowotworowe. Sylimaryna stanowi główny składnik popularnych leków na wątrobę, jednakże jej najlepszym źródłem są zmielone nasiona oraz olej z ostropestu (pozyskiwany metodą tłoczenia) na zimno. To naturalne i najłatwiej przyswajalne formy tego produktu. Sylimaryna skutecznie regeneruje uszkodzoną alkoholem bądź lekami wątrobę oraz chroni ją przed działaniem trucizn i toksyn.
Ta substancja lecznicza zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Inne składniki ostropestu to m.in. kwasy organiczne o działaniu antybakteryjnym i żółciopędnym, które efektywnie wspomagają trawienie; sterole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu; garbniki, które wykazują działanie ściągające i przeciwzapalne; kwas linolowy, który chroni przed chorobami układu krążenia i nowotworami, a także przyspiesza metabolizm i leczy choroby skóry, np. łuszczycę.
Zakres działania ostropestu
Ostropest plamisty w ziarnach ze sklepu Olejarnia Gaja jest zalecany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby oraz w przypadku jej stłuszczenia bądź uszkodzenia (alkoholem, toksycznymi substancjami i lekami). Zaleca się go osobom borykającym się z kamicą żółciową, nieżytem dróg żółciowych, wysokim poziomem cholesterolu czy stanami zapalnymi skóry.
Stosuje się go w dolegliwościach żołądkowych takich jak wzdęcia czy zgaga, a także na migreny czy endometriozę. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną mogą go zażywać przed podróżą, aby nie odczuwać niekomfortowych dolegliwości. Jak widać, zakres działania ostropestu plamistego jest naprawdę szeroki.
Formy występowania ostropestu na rynku
Na rynku dostępne są różne formy tego produktu. Można kupić ostropest w ziarnach, zmielony, w postaci tabletek lub kapsułek. Dostępny jest też olej z ostropestu. Najwięcej właściwości zachowują jednak całe ziarna, które mają neutralny smak, więc z jednej strony gwarantują wszechstronne działanie, a z drugiej nie zmieniają smaku potrawy.
Mielony ostropest plamisty można z kolei używać do robienia herbaty. Wystarczy zalać gorącą wodą dwie łyżeczki proszku i pić taki napar 2-3 razy dziennie. Najlepiej kupować ostropest w postaci całych ziaren i mielić je bezpośrednio przed użyciem. Ostropest można stosować profilaktycznie oraz w stanach chorobowych (wówczas można delikatnie zwiększyć dzienną dawkę).
Olej z nasion ostropestu
Cennym produktem pozyskiwanym z ziaren ostropestu plamistego jest olej tłoczony na zimno. Wykazuje on liczne właściwości zdrowotne i cieszy się świetnymi opiniami konsumentów. Przede wszystkim wspiera on pracę wątroby i nerek. Ponadto wspomaga regenerację uszkodzonych komórek oraz efektywnie oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji. Chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu oraz skutkami ubocznymi farmakologii (sprawdzi się przy długotrwałym przyjmowaniu niektórych leków). Działa odtruwająco, oczyszczająco, regenerująco i ochronnie.
Olej pozyskiwany z ostropestu wspomaga rekonwalescencję po przebytych chorobach wątroby i nerek. Przynosi poprawę w stanach zapalnych. Co więcej, działa przeciwbólowo. Wykazuje działanie żółciopędne, przeciwzapalne i rozkurczające, łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym, działanie antybakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie, a także chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Aby zyskać gwarancję najlepszych efektów, warto zakupić dobrej jakości produkt pozyskiwany w rodzinnej Olejarni Gaja.
Chcesz poznać drogocenne właściwości oleju tłoczonego z nasion ostropestu plamistego? Kliknij w ten link!
Na razie nie ma opinii o produkcie.