Olej z ostropestu plamistego

Od: 24.00

✔️ 100% naturalny olej z ostropestu tłoczony na zimno
✔️ wykazuje działanie antybakteryjnie
✔️ wspiera pracę wątroby i nerek
✔️ świeży olej z ostropestu
✔️ nieoczyszczony i nierafinowany

Wybierz pojemność:

  • Spożywając średnio 3 łyżeczki oleju dziennie, butelka o pojemności 250 ml wystarcza na 16 dni

Opis

Spis treści

Olej z ostropestu

Olej z ostropestu tłoczony „na zimno” w rodzinnej Olejarni Gaja to produkt, który jest w 100% naturalny. Nie zawiera on żadnych sztucznych dodatków chemicznych ani konserwantów, a wytwarzany jest w oparciu o tradycyjną, wypracowaną przez lata recepturę. Do jego produkcji wykorzystujemy świeży plamisty ostropest.

Olej zawsze tłoczymy na świeżo, bezpośrednio na zamówienie klienta. Jest nieoczyszczony i nierafinowany, co pozwala zachować wszystkie, znajdujące się w nasionach ostropestu składniki odżywcze, które nadają mu unikalne właściwości zdrowotne. Produkt ten dzięki zawartej w nim sylimarynie wspiera pracę wątroby i nerek, wspomaga regenerację uszkodzonych komórek oraz oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji.

Ostropest plamisty – gdzie występuje i jak wygląda?

Ostropest plamisty występuje w stanie naturalnym przeważnie w basenie Morza Śródziemnego, w Afryce oraz w niektórych rejonach Azji. Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, podobna do ostu. Ze względu na małe wymagania glebowe rośnie dobrze w stanie dzikim, szczególnie zaś na nasłonecznionym i suchym terenie. Łodygi ostropestu mogą sięgać od 1,5 do 2 m wysokości, zakończone są pięknymi dużymi, łuskowatymi koszyczkami kwiatostanów. Posiada ostre kolce.

Jego dolne liście nadają się do jedzenia i można z nich przygotowywać sałatki. Świetnie prezentuje się również jako roślina ozdobna ze względu właśnie na swoje liście – postrzępione i cętkowane. Ma ładne kwiaty w kolorze ciemnoróżowym. Obok estetycznych właściwości ostropestu plamistego, produkt ten jest ceniony za korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Tłoczony jest z niego olej na zimno.

Olej z ostropestu – skład i cechy

Głównym składnikiem oleju z ostropestu jest kwas linolowy, będący silnym i skutecznym przeciwutleniaczem, chroniącym organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników i innych związków niszczących komórki organizmu.

Olejek z ostropestu plamistego zawiera sylimarynę, niezwykle cenną i rzadką substancję, wykazującą silne działanie antyoksydacyjne, detoksykujące (oczyszczające), antynowotworowe oraz przeciwzapalne. Naturalny olej z ostropestu uważany jest za jedno z najbogatszych źródeł dobrze przyswajalnej witaminy E, która wykazuje silne działanie przeciwutleniające.

Wartość odżywcza w 100 g:

  • wartość energetyczna – 3600 kJ/880 kcal;
  • tłuszcz – 100 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 34 g, kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 2 g, kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 63 g;
  • węglowodany – 0 g, w tym cukry – 0 g;
  • białko – 0 g;
  • sól – 0 g.

Oto najważniejsze cechy oleju z nasion ostropestu plamistego:

  • regeneruje wątrobę,
  • oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji (detoks),
  • można go stosować wyłącznie na zimno,
  • stanowi naturalny kosmetyk.

Olej z ostropestu plamistego – właściwości zdrowotne

Właściwości lecznicze oleju z ostropestu są bardzo liczne, jednak aby zachował je wszystkie, musi być tłoczony na zimno.

Olej z ostropestu plamistego – właściwości lecznicze:

  • wspiera pracę wątroby i nerek, wspomaga regenerację uszkodzonych komórek oraz oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji;
  • olej na wątrobę wpływa regenerująco, chroni przed szkodliwym działaniem alkoholu oraz skutkami ubocznymi farmakologii (długotrwałe przyjmowanie niektórych leków);
  • łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym;
  • szczególnie zalecany osobom cierpiącym na choroby wątroby takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C, marskość, żółtaczka zakaźna, choroba alkoholowa oraz inne zatrucia;
  • szeroko wykorzystywany w kosmetologii, gdyż olej z ostropestu na skórę chroni ją przed działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry;
  • wykazuje działanie antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczne.

Dowiedz się więcej:

Ostropest – jakie ma właściwości?

Olej z ostropestu plamistego – właściwości zdrowotne

Olej z ostropestu – zastosowanie

Jak stosować olej z ostropestu? Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek oraz innych dań. Dobrym pomysłem może być na przykład przygotowanie pasty serowej z tym olejem – do jej zrobienia potrzebny jest jedynie chudy twaróg, odrobina mleka, miód oraz sam wspomniany tu specyfik.

Olej z nasion ostropestu plamistego oprócz właściwości zdrowotnych posiada również kosmetyczne – dlatego stosuje się go nie tylko wewnętrznie, lecz także od zewnątrz. Olej z ostropestu do twarzy zadba o skórę, niwelując zmiany i łagodząc podrażnienia.

Olej z ostropestu – właściwości kosmetyczne:

  • sprawdza się przy trądziku, alergiach atopowych i kontaktowych, a także łuszczycy, nadmiernym rogowaceniu skóry i egzemie;
  • wspiera leczenie stanów zapalnych, oparzeń i trudno gojących się ran;
  • ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze;
  • chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za procesy starzenia.

Jeśli więc zależy Ci na pięknym i młodym wyglądzie – sięgaj po naturalny olej z ostropestu!

Dowiedz się więcej, jak działa ostropest mielony i olej:

Ostropest plamisty mielony – zastosowanie

Olej z ostropestu na włosy

Dawkowanie oleju z ostropestu plamistego

Zaleca się, aby olej z ostropestu plamistego pić trzy razy dziennie po jednej łyżeczce, przed posiłkami. Jeśli jednak smak samego oleju niezbyt przypadnie Ci do gustu, możesz go wykorzystać również jako składnik przyrządzanych posiłków.

Olej ostropestowy dla dzieci poniżej 12. roku powinien być podawany najlepiej po konsultacji z lekarzem, ściśle przestrzegając wskazanych przez niego dawek.

Dowiedz się więcej:

Ostropest plamisty – jak zażywać i dawkować

Olej z ostropestu — przechowywanie

Tłoczenie na zimno gwarantuje wysokiej jakości olej z ostropestu. Jak przechowywać ten produkt, aby nie stracił swoich cennych właściwości? Zaleca się, aby olej z ostropestu przechowywać w lodówce, niezależnie od tego, czy jest otwarty, czy nie.

Powinien przebywać w ciemnym miejscu w temperaturze od 4 do 10 stopni Celsjusza. W niższej temperaturze olejek z ostropestu plamistego gęstnieje. Sugerowany czas przechowywania oleju z ostropestu to nie dłużej niż 3 miesiące.

Olej z ostropestu — przeciwwskazania

Przyjmując jakikolwiek suplement diety, powinniśmy zaznajomić się z jego przeciwskazaniami. To samo powinniśmy zrobić, wybierając olej z ostropestu plamistego. Opinie ekspertów pomogą nam uchronić się przed niepożądanym działaniem lub interakcjami z lekami. Nie powinien być on stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia bez konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania do przyjmowania olejku ostropestu plamistego to między innymi nadczynność gruczołów żołądkowych, które przyczyniają się do nadprodukcji żółci. Preparat ten wchodzi również w interakcję z lekami antykoncepcyjnymi, lekami przeciwzakrzepowymi i psychotropowymi.

Olej z ostropestu w ciąży i po porodzie

Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny odłożyć używanie olejku z ostropestu.

Olej z ostropestu a nadciśnienie

Ostropest plamisty dobrze wpływa na nadciśnienie tętnicze, redukując je. Dlatego osoby borykające się z tym problemem mogą używać go bez problemu.

Skutki uboczne oleju z ostropestu

Do stosunkowo rzadkich skutków ubocznych zażywania ostropestu plamistego należą:

  • biegunka,
  • ból głowy,
  • swędzenie,
  • dolegliwości układu pokarmowego.

Olej z ostropestu plamistego — cena

Cena olejku z ostropestu zależy od wybranej pojemności butelki, w której zostanie zakupiony. Ceny w sklepie Olejarnia Gaja zaczynają się od kilkunastu złotych za 100 ml.

Olej z ostropestu — smak

Olejek z ostropestu jest prawie neutralny w smaku, dzięki czemu picie oleju z ostropestu nie powinno być problemem. Wyczuwalna jest nuta goryczki, dlatego można do niego dodać cytryny, żeby zrównoważyć smak.

Gdzie kupić olej z ostropestu plamistego?

Jeżeli cenisz jakość i swoje zdrowie, Olejarnia Gaja będzie najlepszy miejscem do zakupu olejku z ostropestu plamistego. Jesteśmy rodzinną firmą, która prowadzi sprzedaż internetową, dzięki czemu bez wychodzenia z domu możesz zakupić olej z ostropestu.

Olej z ostropestu — sklep Olejarnia Gaja

Nasze oleje tworzone są z niezwykłą starannością z najlepszej jakości materiałów. Olej zawsze tłoczymy na świeżo, bezpośrednio na zamówienie klienta. Nasz produkt jest nieoczyszczony i nierafinowany, co pozwala zachować wszystkie znajdujące się w nasionach ostropestu składniki odżywcze. Znajdziesz u nas olej z ostropestu w butelkach o różnych pojemnościach, dzięki czemu wygodnie dostosujesz je do swoich potrzeb. Wybierz 100 ml, 250 ml, 500 ml, 1 litr i zadbaj o swoją wątrobę i nie tylko.

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat oleju z ostropestu

Co zawiera olej z ostropestu?

Przede wszystkim zawiera on duże ilości niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kwasów tłuszczowych. Jest on także doskonałym źródłem sylimaryny oraz witaminy E, znanej również jako witamina młodości.

Na co pomaga olej z ostropestu?

Ostropest plamisty posiada wiele cudownych właściwości. Zalicza się do tego wspomaganie prawidłowego funkcjonowania organizmu, a szczególnie pewnych jego narządów wewnętrznych. Regeneruje wątrobę i nerki, oczyszcza organizm z toksyn, stosowany jest z powodzeniem w chorobie alkoholowej.

Osoby spożywające olej ostropestu plamistego, mogą także liczyć na złagodzenie dolegliwości żołądkowych i poprawę procesu trawienia. Wskazane jest to również dla osób z tendencją do zgagi, wzdęć i braku apetytu oraz w przypadku niedokwasoty żołądka

Jak zażywać olej z ostropestu?

Wlej niecałą łyżeczkę oleju z ostropestu plamistego i spożywaj na pół godziny przed posiłkiem, 2-3 razy dziennie. Ewentualnie dodawaj do potraw – ma on ziołowy aromat i orzechowy posmak. Nie należy go jednak podgrzewać. Idealny będzie jako przyprawa do sałatki, surówki, pasty kanapkowej, jogurtu czy twarogu.

Jak przechowywać olej z ostropestu?

Olej z ostropestu należy przechowywać w temperaturze poniżej 20°C, w suchym i ciemnym miejscu.

Olej z ostropestu do smażenia — czy można go stosować?

Działanie oleju z ostropestu jest skuteczne pod warunkiem spożywania go wyłącznie na zimno. Nie można więc ani na nim smażyć, ani dodawać go do gotujących się potraw. Nie należy dodawać olejku na patelnię, ponieważ proces smażenia i wysokie temperatury, podobnie jak w przypadku oliwy z oliwek, niweluje dobroczynne właściwości oleju z ostropestu.

Czy olej z ostropestu obniża cholesterol?

Olej z ostropestu nie tylko pomaga likwidować zły cholesterol, ale również zwiększa poziom dobrego cholesterolu.

Czy olej z ostropestu tuczy?

Wręcz przeciwnie – olej z ostropestu ułatwia metabolizm tłuszczów i pozytywnie wpływa na trawienie. Zawarte w nim składniki mogą przyspieszyć przemianę materii oraz wpłynąć na cykl wypróżnień.

Czy olej z ostropestu zawiera sylimarynę?

Tak. Sylimaryna to jeden z najważniejszych składników oleju z ostropestu.

Czy olej z ostropestu uczula?

U niektórych osób, zwłaszcza tych, które mają potwierdzoną alergię na karczochy czy kiwi, może wystąpić również reakcja alergiczna na olej z ostropestu.

Jak działa olej z ostropestu na wątrobę?

Olej z ostropestu dzięki zawartej w nim sylimarynie, stabilizuje błony komórkowe hepatocytów w wątrobie, co z kolei sprawia, że powstaje naturalna bariera ochronna przed toksycznymi związkami, a gdy te znajdą się już w wątrobie, mobilizuje ten narząd do regeneracji.

Dowiedz się więcej:

Olej z ostropestu plamistego na wątrobę

Ile kosztuje olej z ostropestu?

Cena oleju z ostropestu będzie zależała od wybranej pojemności butelki. W Olejarni Gaja za 100 ml zapłacisz kilkanaście złotych.

Gdzie kupić olej z ostropestu?

Olej z ostropestu kupisz wygodnie, bez wychodzenia z domu w Olejarni Gaja. Co więcej, kupisz go w ilości odpowiadającej Twoim potrzebom. Mamy do wyboru butelki o pojemności 100 ml, 250 ml, 500 ml, czy 1 litr.

Jak pić olej z ostropestu?

Olej z ostropestu do picia można stosować bez rozcieńczania, pijąc go prosto z łyżeczki na czczo, na pół godziny przed jedzeniem. Zaleca się dwie łyżeczki dziennie.

Olej z ostropestu dla dzieci — od którego roku można stosować?

Olej z ostropestu nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

Olej z ostropestu — ile dziennie pić?

Dziennie nie należy pić więcej niż dwie łyżeczki olejku ostropestu.

Wartości odżywcze

Wartość odżywcza w 100g:

wartość energetyczna 3600kJ/880kcal

tłuszcz                                                                 –              100 g

w tym

kwasy tłuszczowe nasycone                     –              34 g

kwasy tłuszczowe jednonienasycone   –              2 g

kwasy tłuszczowe wielonienasycone    –              63 g

węglowodany                                                 –              0 g

w tym cukry                                                     –              0 g

białko                                                                  –              0 g

sól                                                                        –              0 g

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.

Zobacz także na blogu

Olej z ostropestu na włosy

Każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych włosach. Jednak wiele osób ma problemy z szybko przetłuszczającymi się kosmykami, przesuszonymi i rozdwajającymi końcówkami, a także uszkodzonymi pasmami. W takich sytuacjach za wszelką cenę staramy się odpowiednio pielęgnować włosy za pomocą różnych kosmetyków odżywczych, a także o ratunek prosimy profesjonalistę udając się do salonu fryzjerskiego. Jednak […]

Czytaj więcej
Fotografia przedstawiająca nasiona do produkcji oleju

Ostropest mielony czy w ziarnach?

Ostropest to rosnąca na dziko roślina, należąca do grupy astrowatych. Zwany jest również pod inną nazwą – oset mleczny, przez co z wyglądu bardzo łatwo pomylić ją z popularnym ostem, który zna każdy z nas. Charakteryzuje się ostro zakończonymi i mocno kłującymi liśćmi, a także kwiatami w kolorze fioletowym. Roślina ta może osiągać nawet 2 […]

Czytaj więcej
Olej z ostropestu plamistego

Ostropest plamisty mielony – zastosowanie

Ostropest to roślina należąca do rodziny astrowatych. Można ją spotkać rosnącą dziko, jednak w niektórych regionach jest również uprawiana. Jej cechami charakterystycznymi są znaczna wysokość (nawet do 2 m), kłujące, ostro zakończone liście z białymi plamami (stąd nazwa) oraz fioletowe kwiaty. Pod względem leczniczym jednak najbardziej interesujące są jej nasiona, które zawierają cały szereg cennych […]

Czytaj więcej
Wizerunek drewnianej łyżki z zawartością nasion