Olej z ostropestu plamistego na wątrobę

Olej z ostropestu plamistego GAJA

Ostropest plamisty jest znaną i stosowaną od wieków, niezwykle cenną rośliną leczniczą. Posiada właściwości odtruwające i oczyszczające organizm oraz wspomaga leczenie chorób wątroby.

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka, który ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.  To właśnie wątroba odpowiada za detoksykację każdej substancji, która trafia do naszego organizmu i stanowi swoisty „filtr”, na którym zostaje wszystko to, co może nam zaszkodzić. Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym przyjmowaniem leków. Dlatego potrzebuje wsparcia.  I tu naprzeciw wychodzi ostropest plamisty.

Nasiona ostropestu posiadają udowodnione działanie, jako bardzo skuteczny, naturalny środek wspomagający leczenie licznych, nawet bardzo zaawansowanych schorzeń wątroby. Olej z ostropestu plamistego, wspiera pracę wątroby, wspomaga regenerację uszkodzonych komórek oraz oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji. W Niemczech nasiona ostropestu i wyciągi z tej rośliny wpisano do rejestru leków na marskość wątroby.

Olej z ostropestu GAJA

Ostropest plamisty –  naturalne źródło sylimaryny

Najważniejszą substancją czynną w oleju z ostropestu jest sylimaryna, która wykazuje działanie przeciwzapalne, oczyszczające, regenerujące oraz przeciwnowotworowe. Sylimaryna, należąca do grupy flawonolignanów, stanowi główny składnik leków na wątrobę (takich jak np. Sylimarol). Jednakże, najlepszym jej źródłem są zmielone nasiona ostropestu jak również olej tłoczony na zimno z ziaren ostropestu. Są to produkty całkowicie naturalne i dlatego najlepiej przyswajalne przez organizm. W ziarnach ostropestu znajduje się do 5% sylimaryny.

Głównym składnikiem oleju z ostropestu jest kwas linolowy – niezbędny wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy Omega – 6, będący silnym i skutecznym przeciwutleniaczem, który tworzy naturalną tarczę ochronną organizmu. Ponadto, olej z ostropestu stanowi jedno z najbogatszych źródeł dobrze przyswajalnej witaminy E oraz zawiera witaminy B2, D i sole mineralne (miedź, selen i cynk).

Naturalny lek w schorzeniach wątroby

Ostropest działa odtruwająco, oczyszczająco, regenerująco i ochronnie. Wspomaga rekonwalescencję oraz przyspiesza usuwanie toksyn. Intensywne oczyszczenie organizmu z toksyn zdecydowanie przyspiesza proces zdrowienia i skraca czas potrzebny na odbudowę uszkodzonych tkanek. Ostropest wzmacnia regenerację wątroby, przynosi poprawę w stanach zapalnych oraz działa przeciwbólowo.

Wskazania do zastosowania oleju z ostropestu dotyczące schorzeń wątroby:

 • uszkodzenia wątroby spowodowane działaniem toksyn np.:  kuracje antybiotykowe, długotrwałe przyjmowanie leków, nadużywanie alkoholu, chemio- i radioterapia, zatrucia metalami ciężkimi, zatrucia pokarmowe,  a nawet zatrucia muchomorem sromotnikowym (sybilina, substancja czynna wchodząca w skład sylimaryny, podana do 48 godzin od spożycia grzyba, może wręcz zapobiec śmierci)
 • uszkodzenia oraz zaburzenia czynności i funkcjonowania wątroby spowodowane przez choroby wątroby: wirusowe zapalenie wątroby typu c, marskość wątroby, cukrzyca.
 • osłona wątroby przy chorobie alkoholowej i odwyku.
 • marskości wątroby, zwyrodnienie tłuszczowe (stłuszczenie wątroby), niedoczynność wątroby. Zawarte w ostropeście substancje przyspieszają odbudowę błon komórek wątroby oraz wzmagają syntezę białek, co hamuje proces marskości wątroby jak również umożliwia regenerację chorych komórek. Lepsza praca wątroby wpływa na polepszoną pracę innych narządów wewnętrznych, w tym mózgu.

Regularne zażywanie oleju z ostropestu regeneruje komórki i tkanki wątroby, jednocześnie chroniąc je przed uszkodzeniami. Wspomaga pracę wątroby i usprawnia wydzielanie produkowanych w niej enzymów. Skuteczność działania ostropestu plamistego przy schorzeniach wątroby potwierdza fakt, iż po jego stosowaniu obserwuje się znaczną poprawę parametrów wątrobowych, takich jak AST i ALT.

Ponadto ostropest chroni wątrobę oraz nerki przed szkodliwym działaniem trucizn, toksyn i alkoholu, jak również przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.

Suplementacja olejem z ostropestu w praktyce

Przyjmowanie oleju z ostropestu zaleca się zarówno w leczeniu różnorodnych schorzeń wątroby – samodzielnie lub jako środek wspomagający leczenie farmakologiczne,  jak również profilaktycznie – celem regeneracji i zapobiegania chorobom wątroby.

Dawkowanie: 1 łyżeczka 2-3 x dziennie przed posiłkiem, przez okres 1-3 miesięcy. Zaleca się ponowić kurację 2-3 razy w roku.

Olej z ostropestu można stosować wyłącznie na zimno, samodzielnie lub jako dodatek do sałatek i innych dań. Bardzo dobrze smakuje pasta serowa z olejem z ostropestu: do chudego, utartego twarogu dodajemy olej z ostropestu, troszkę mleka oraz miód do smaku. Smacznie i zdrowo!

Olej z ostropestu jest substancją w 100% naturalną i bezpieczną. Stosowany według zaleceń nie powoduje żadnych skutków ubocznych.  Jednakże przy stosowaniu wyższych dawek, należy skonsultować jego stosowanie z lekarzem, gdyż ze względu na wysoką zawartość sylimaryny niekiedy nie można jednocześnie przyjmować innych leków, które zawierają tą substancję lub jej pochodne.

Ponieważ olej jest bardzo silnym przeciwutleniaczem nie należy stosować go podczas ciąży i karmienia piersią oraz u dzieci poniżej 12 roku życia.

Olej ostropestu GAJA

Na co należy zwrócić uwagę wybierając olej z ostropestu?

Aby olej był pełnowartościowy i skuteczny – przede wszystkim musi być:

 • świeży – tylko wtedy posiada  wszystkie cenne składniki i właściwości – w naszej olejarni tłoczymy olej na Twoje zamówienie
 • tłoczony na zimno (poniżej 40 stopni)
 • nierafinowany – proces rafinacji pozbawia olej wszystkich cennych właściwości, jak również powoduje że nienasycone kwasy tłuszczowe przekształcają się w syntetyczne tłuszcze trans, mające bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie
 • nieoczyszczony – dzięki temu olej zachowuje wszystkie znajdujące się w ziarnach składniki odżywcze
 • przechowywany w chłodzie (w temp. 10 st.C)
 • Uwaga: Olej z ostropestu przechowywany w lodówce po pewnym czasie gęstnieje – jest to zjawisko całkowicie naturalne i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na właściwości zdrowotne oleju. Dzieje się tak dlatego, gdyż temperatura w naszych lodówkach wynosi ok.5-7 st., a zatem jest niższa niż zalecane 10st.
 • sprzedawany w ciemnej butelce, chroniącej przed promieniami UV
 • z najlepszego ziarna – w naszej Olejarni stosujemy najlepsze gatunki ziaren, pochodzące z terenów czystych ekologicznie, od sprawdzonych dostawców

Najlepszej jakości olej z ostropestu – tłoczony zawsze na świeżo – kupisz w naszej,  małej, rodzinnej olejarni GAJA. Zapraszamy! https://olejarnia-gaja.pl/produkt/olej-z-ostropestu/

 

Źródła:

 • A. Ożarowski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, 1987
 • prac. zbior, A.Ożarowski, Leksykon leków naturalnych, Wydawnictwo Comes, 1993
 • https://hipokratesa.pl
 • https://naturalnemetody.pl

 

 

 

 

One thought on “Olej z ostropestu plamistego na wątrobę”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *