Wiemy, że lato w pełni, ale już niedługo rozpoczniemy wrzesień – do tego miesiąca zostało parę tygodni! Dla wszystkich miłośników jesiennych klimatów ten wpis będzie jak miód na serce. Z kolei dla osób nieprzepadających za ponurymi dniami, może być on doskonałą wskazówką na spędzenie jesiennych wieczorów w przytulnym klimacie. Dziś przyjrzymy się produktom, bez których nie ma mowy o nastrojowej jesieni. Są nimi zapachowe świece sojowe. Dlaczego warto zwracać uwagę na ich skład, a także jakie są zasady ich palenia? O tym i nie tylko w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy!
Jakie świece zapachowe wybrać?
Podczas wyboru świec, które mają stanowić zapachową dekorację w domu, warto kierować się przede wszystkim składem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wosk w trakcie spalania wydziela lotne związki – jeśli jego bazą jest parafina, analogicznie będziemy wdychać jej opary. A jak wiadomo, parafina to pochodna ropy naftowej, która w żadnym stopniu nie służy naszemu układowi oddechowemu. Wykazano, że palenie takich świec jest źródłem emisji wielu substancji zanieczyszczających. Wśród nich najczęściej wymienia się: tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, formaldehyd* oraz inne substancje. Aby zatem nie szkodzić swojemu zdrowiu, lepiej zdecydować się na świece naturalne – sojowe lub z wosku pszczelego. Istotne są także inne aspekty, jakie powinna mieć idealna świeca. Drewniany knot jest jednym z nich – ten naturalny surowiec stanowi bezpieczny wybór, który również nie powoduje podrażnień dla dróg oddechowych w trakcie spalania.
Pytanie: czy świece sojowe są zdrowe?
Odpowiedź: jak najbardziej! Wosk pozyskiwany z soi jest nietoksyczny i w 100% bezpieczny dla naszych dróg oddechowych.
Świeca sojowa. Jak palić?
Zakup porządnej, wysokiej jakości świecy sojowej to jedno. Ale trzeba wziąć pod uwagę zasady jej użytkowania, aby jak najdłużej cieszyć się tą przyjemnością! Najważniejsze są 3 z nich:
- pierwsze palenie powinno trwać do momentu całkowitego stopienia się powierzchni wosku – wtedy unikniemy powstawania tunelu,
- nie należy palić świecy sojowej dłużej niż 4 godziny – zawarte w niej olejki zapachowe pod wpływem zbyt wysokiej temperatury mogą się po prostu ulotnić,
- po zgaszeniu świecę trzeba przechowywać z dala od światła słonecznego – ekspozycja na wysoką temperaturę może prowadzić do naturalnego topnienia wosku.
Gdzie kupić świece sojowe?
Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż myślicie – mamy je w asortymencie! Nasza olejarnia to nie tylko skarbnica olejów, ale także innych produktów, w tym właśnie świec sojowych w przepięknych słoiczkach. Oto nasze propozycje idealne na jesień:
- świeca czekoladowa GORĄCA CZEKOLADA – jej zapach przypomina woń gorącego, gęstego napoju, idealnego do przyrządzenia na długie, wrześniowe wieczory;
- świeca jabłkowa PIECZONE JABŁKA Z KRUSZONKĄ – ta propozycja jest idealna dla wszystkich łasuchów, którzy uwielbiają jeszcze ciepły deser składający się z kruchych jabłek pod słodką kruszonką okraszoną lukrem, a także cynamonem i innymi korzennymi przyprawami,
- świeca JESIENNE POPOŁUDNIE – nazwa mówi tu sama za siebie. To aromat ciepłego, jesiennego dnia spędzanego pod kocem na werandzie, obserwując, jak las zmienia swoje kolory na barwy czerwieni oraz pomarańczu,
- świeca pomarańczowa KUSZĄCA POMARAŃCZA – przywodzi na myśl cytrusy wrzucane do gorącej herbaty idealnej na ogrzanie po spacerze w chłodny, jesienny poranek.
Mamy nadzieję, że ten wpis będzie Waszą inspiracją na tegoroczny sezon. Nawet jeśli nie przepadacie za jesienią, to nasze świece umilą Wam spędzanie wieczorów w zaciszu domowym. Czas zakupić wspomniane zapachy, by mieć pewność, że jesteście zaopatrzeni w porządne świece na jesienne dni!
* Robert Oleniacz, Anna Idzik, Emisja zanieczyszczeń gazowych z palenia świec i kadzidełek oraz jej potencjalny wpływ na jakość powietrza wewnętrznego. AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, Katedra Kształtowania i Ochrony Środowiska.