Ostropest – jakie ma właściwości?

Miska oraz drewniana łyżka ze zmielonymi nasionami

Ostropest należy do rodziny astrowatych, a jego łacińska nazwa to Sybilum marianum. Ostropest rośnie głównie dziko, ale niekiedy jest również uprawiany. Można go spotkać zarówno w krajach śródziemnomorskich, niektórych częściach Azji, jak i w Polsce. Roślinę tę rozpoznasz przede wszystkim po dość charakterystycznym wyglądzie. Przede wszystkim ostropest jest dość wysoki – niekiedy może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Oprócz tego ma też fioletowe kwiaty i ostro zakończone kłujące liście. Z medycznego punktu widzenia najbardziej interesujące są jednak jego nasiona.
Ostropest zawiera cały szereg cennych składników, spośród których najbardziej godna uwagi jest sylimaryna. Związek ten posiada naprawdę imponujące właściwości – m.in. przeciwutleniające, przeciwzapalne, spazmolityczne, odtruwające oraz żółciopędne. Oprócz tego w ostropeście obecne są również liczne kwasy organiczne, sterole roślinne, kwas linolowy i garbniki.

Ostropest mielony – najlepszy środek na problemy z wątrobą

Ostropest mielony posiada właściwości, które sprawiają, że świetnie sprawdza się on przy problemach z wątrobą. Swoje działanie zapewnia przede wszystkim wspomnianej powyżej sylimarynie (będącej składnikiem wielu leków na schorzenia wątroby), a także kwasowi linolowemu. Przyjmowany regularnie produkt ten skutecznie regeneruje uszkodzone komórki oraz wpływa na usuwanie z organizmu różnego rodzaju szkodliwych substancji.
Przy jakich dokładnie problemach ostropest może być pomocny? Świetnie sprawdzi się w przypadku uszkodzeń wątroby spowodowanych działaniem toksyn – np. wynikających z długotrwałej kuracji medycznej, chemio- lub radioterapii, nadużywania alkoholu, zatrucia metalami ciężkimi, a także zatruć pokarmowych. Co ciekawe, ostropest mielony posiada tak silne właściwości, że może on być pomocny nawet przy zatruciu muchomorem sromotnikowym – sylimaryna w tej sytuacji może nawet zapobiec śmierci. W wielu przypadkach spożywanie ostropestu będzie lepszym wyborem niż przyjmowanie środków farmaceutycznych – a to dlatego, że w przeciwieństwie do nich jest naturalnym produktem. Podsumowując, ostropest działa na wątrobę oczyszczająco, odtruwająco, ochronnie i regenerująco. Oprócz wszystkich wymienionych powyżej sytuacji może być pomocny również przy poważnych schorzeniach tego narządu, takich jak wirusowe zapalenie wątroby, jej marskość, niedoczynność oraz zwyrodnienie tłuszczowe.

Masz problemy z układem pokarmowym lub drogami żółciowymi? Koniecznie sięgnij po ostropest!

Oprócz chorób wątroby ostropest mielony będzie pomocny również przy innych dolegliwościach. Sprawdza się on m.in. przy schorzeniach dróg żółciowych, takich jak ich zapalenie lub zapalenie woreczka żółciowego, a także kamica żółciowa. Dzięki swoim właściwościom żółciopędnym, rozkurczającym i przeciwzapalnym ostropest skutecznie oczyszcza drogi żółciowe z drobnoustrojów, usuwa z nich osady oraz ułatwia oczyszczanie się pęcherzyka żółciowego, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia kamicy.
Ostropest mielony ma też właściwości, które świetnie wpływają na układ pokarmowy. Cierpisz na mdłości lub odbijanie? A może dotyczy Cię dolegliwość, jaką jest zespół jelita drażliwego lub męczy Cię wodobrzusze wzdęcia lub niedokwasota? W każdej z tych sytuacji ostropest mielony będzie pomocny. Przy jego regularnym stosowaniu trawienie będzie przebiegało szybciej, dzięki czemu ustąpią zarówno wzdęcia, jak i zgaga, a także inne niedogodności. Zachęcamy Cię do wprowadzenia ostropestu do swojej codziennej diety.

Ostropest mielony – inne zastosowania

Jakie jeszcze zastosowania ma ostropest mielony i w jakich sytuacjach będą pomocne jego właściwości? Tak naprawdę sprawdza się on przy całym szeregu różnych dolegliwości. U kobiet na przykład może wspierać leczenie endometriozy. Oprócz tego jest pomocny także przy zapaleniach płuc i opłucnej, chorobie lokomocyjnej i morskiej, migrenach, niskim ciśnieniu, krwawieniach wewnętrznych (krwioplucie, krwawienie z nosa lub jelit, hemoroidy, obfite miesiączki), zbyt wysokim poziomie cholesterolu, miażdżycy oraz zapaleniach jamy ustnej. Jednak chyba największym atutem ostropestu jest to, że stanowi on doskonały środek wspomagający leczenie nowotworów. Właściwości te zawdzięcza on sylimarynie, która blokuje enzymy odpowiadające za migrację i rozwój komórek rakowych.
Ostropest bywa bardzo pomocny także przy problemach skórnych. Obecnie wiele osób cierpi na różnego rodzaju alergie czy atopowe zapalenie skóry. Schorzenia te często wynikają z zaburzonego wydalania toksyn z organizmu (szkodliwe substancje są wydalane przez skórę). Dlatego terapia ostropestem może pomóc skutecznie uporać się z tymi problemami.
Jak więc widać, ostropest mielony posiada tak wiele właściwości, że można polecić go niemalże każdemu. Ma on doskonały wpływ na nasze zdrowie, kondycję organizmu i samopoczucie. Nawet jeżeli nie cierpisz na żadną z wymienionych powyżej dolegliwości, to z pewnością warto rozważyć sięgnięcie po ostropest – chociażby w celach profilaktycznych.

Olejarnia Gaja – u nas znajdziesz najwyższej jakości ostropest mielony

Ostropest mielony to dość popularny produkt, który można nabyć w wielu miejscach. Jeżeli jednak zależy Ci, aby otrzymać środek leczniczy o naprawdę wysokiej jakości i doskonałych właściwościach, powinieneś kupić go w zaufanym źródle – takim jak na przykład nasz sklep. Dostępny u nas ostropest jest odtłuszczony, niskokaloryczny i pełnowartościowy. W ofercie mamy zawsze świeże i w pełni naturalne produkty. Jesteśmy przekonani, że będziesz w stu procentach zadowolony.
Oczywiście, w naszej ofercie znajdziesz nie tylko ostropest mielony. Oprócz tego w asortymencie mamy również wiele innych produktów, jak na przykład całe ziarna ostropestu czy też olej z tej rośliny. Polecamy Ci zwłaszcza ten ostatni, gdyż jest on tłoczony bezpośrednio w naszej olejarni i według sprawdzonej, przekazywanej z dziada pradziada receptury. Zapraszamy do zakupów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.