Len zwyczajny, znany od stuleci, znajduje swoje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego. Jest wykorzystywany w lecznictwie, włókiennictwie, a także w przemyśle spożywczym, poza tym chętnie sięgają po niego producenci wyrobów kosmetycznych czy nawet papierniczych. Dziś jednak skupimy się na jego mielonej wersji, pozyskiwanej z ziaren, inaczej znanej jako odtłuszczone siemię lniane. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem bądź posiadasz go w swoich zbiorach i nie wiesz, na co pomaga len mielony, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Zaczynamy!
Na skróty
Len mielony – na co pomaga?
Ziarna lnu w zmielonej na proszek postaci są wciąż bogate w białko, błonnik pokarmowy, jak również w nienasycone tłuszcze. Mielony len charakteryzuje się też obniżoną zawartością sodu i kwasów tłuszczowych nasyconych. Co więcej, nie zawiera glutenu. To czyni go idealnym produktem dla osób zmagających się z nietolerancją tego składnika (a także chorującym na celiakię). Na jakie dolegliwości będzie korzystnie wpływał len mielony? Sprawdź.
Len mielony na zaparcia
Zmielone ziarna lnu znakomicie wpływają na regulowanie gospodarki jelit, wykazując działanie usprawniające przepływ zgromadzonego w nich pokarmu. To z kolei prowadzi do lepszego oraz przede wszystkim prawidłowego wypróżniania się. Wystarczy, że podczas zaparć spożyjesz len mielony w formie kleiku na bazie wody Jak go zrobić?
- Sposób użycia: 1 łyżeczkę proszku zalać gorącą wodą do połowy szklanki. Odstawić do wystygnięcia, spożywać 2-3 razy dziennie, na około 30 minut przed planowanym posiłkiem.
Len mielony na odchudzanie
Regularne przyjmowanie lnu w mielonej wersji przyczynia się do poprawy pracy kosmków jelitowych – elementów układu pokarmowego, które są odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych, a także za procesy metaboliczne. W związku z tym ostatnim czynnikiem len mielony okazuje się skutecznym produktem w walce ze zbędną tkanką tłuszczową.
- Sposób użycia: 1-2 łyżeczki dodaj do koktajlu owocowego lub warzywnego, sałatki bądź jogurtu. Są to pokarmy, które zazwyczaj spożywa się, będąc na diecie, dlatego dodanie do nich mielonego lnu stanowi znakomite i szybkie rozwiązanie.
Sprawdź nasze naturalne oleje lniane
Len mielony jako produkt kosmetyczny
Wszechstronne działanie lnu mielonego nie kończy się jednak na kwestiach zdrowotnych – ten produkt świetnie wpłynie także na kondycję Twoich włosów! Zapobiega ich puszeniu, matowości, a także utracie nawilżenia (jest znakomitym humektantem). Przywraca kosmykom elastyczność, a wtarty w skórę głosy pobudza cebulki do wzrostu. Sama widzisz, ile dobrego jest w stanie przynieść len mielony. Odżywka do włosów na jego bazie powinna zagościć w Twojej rutynie pielęgnacyjnej na stałe. Jak ją zrobić?
- Sposób użycia: 2-3 łyżki mielonego lnu zmieszaj z niewielką ilością wody aż do osiągnięcia gęstej papki – proporcje dopasuj do długości swoich włosów. Powstałą miksturę nałóż na kosmyki, a następnie spłucz ciepłą wodą. Len mielony może być także połączony z dowolnym olejem w celu wzmocnienia efektów olejowania.
Jak widzisz, len mielony stanowi podstawę wielu mieszanek, które pozytywnie wpływają na dolegliwości wewnętrzne oraz zewnętrzne (w tym wypadku na stan włosów). Nie pozostaje nic innego jak przekonanie się o wyjątkowych właściwościach tej sproszkowanej rośliny – poczuj działanie płynące prosto z natury!