Olej lniany na włosy. Jak go stosować?

Olej lniany nierafinowany, 100% naturalny

Moda na olejowanie włosów trwa od kilku sezonów. I bardzo słusznie! Jest to jedna z najlepszych metod na zdrowe i zadbane włosy. Zastosowanie oleju lnianego sprawi, że będą one bardzo dobrze nawilżone i pełne blasku. Która z nas nie chciałaby mieć zjawiskowo pięknych pukli? Sprawdź, jak stosować olej lniany na włosy, by z tego naturalnego oleju roślinnego wycisnąć to, co najlepsze! Zapraszamy do lektury!

Olej lniany zimnotłoczony na włosy – naturalny skarb

Nie da się ukryć, że olej lniany to prawdziwy skarb. By cieszyć się ogólnie lepszym zdrowiem, warto stosować go i od wewnątrz, i od zewnątrz. Olej lniany tłoczony na zimno ma szereg drogocennych właściwości, które znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w codziennej pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Warto rozpocząć od nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-3, omega-6 i omega-9. Kwasy omega-3 odpowiadają za dogłębne odżywienie cebulek włosów. W efekcie włosy rosną o wiele szybciej (ograniczone zostaje także wypadanie), a przy tym są grubsze i mocniejsze. Doskonały stosunek kwasów omega-3 i omega-6 z kolei sprawia, że olej lniany ma świetne działanie antybakteryjne, dzięki czemu idealnie sprawdza się podczas walki z takimi chorobami skóry, jak łupież czy łuszczyca. Na kondycję włosów duży wpływ mają także lignany lniane, które wspomagają gospodarkę hormonalną organizmu i poprawiają jej funkcjonowanie. Na koniec warto wspomnieć także o zawartych w oleju lnianym witaminach: K, A, C, E i witaminach z grupy B, cennych enzymach i białkach oraz składnikach mineralnych takich jak miedź, magnez, cynk, wapń oraz fosfor. Wybierz olej lniany na włosy i zapomnij o swędzącej skórze głowy oraz matowych włosach!

 

Naturalny olej lniany na włosy, budwigowy tłoczony na zimno - Olejarnia Gaja

Jak stosować olej lniany na włosy

Olej lniany może na włosach zdziałać prawdziwe cuda. W trakcie korzystania z oleju lnianego na włosy trzeba przygotować się na maksymalne nawilżenie i odżywienie. Na pewno zastanawiasz się teraz, jak stosować olej lniany na włosy? Istnieje na to wiele sposobów zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dziś przytoczymy najważniejsze z nich!

Do jakiego rodzaju włosów

Warto rozpocząć od tego, do jakiego typu włosów najlepiej jest stosować olej lniany. Należy pamiętać, że nie każdy olej nadaje się do olejowania każdego rodzaju włosów. Jeżeli jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych, zniszczonych czy przesuszonych, to olej lniany będzie właśnie dla Ciebie! Dodatkowo warto wiedzieć, że olej lniany świetnie sprawdzi się także do włosów kręconych. Jak stosować olej lniany na włosy? Należy nałożyć 1–2 łyżki świeżego oleju na lekko zwilżone włosy i starannie rozetrzeć go na całej ich długości (omiń okolice skalpu). Trzeba pamiętać, by zbyt mocno nie trzeć samych włosów, by nie naruszyć ich struktury. Tak nałożony olej trzeba trzymać przez minimum 2 godziny, choć można też zostawić na całą noc (warto wtedy zabezpieczyć pościel). Po upłynięciu zadanego czasu lub następnego dnia rano należy włosy umyć szamponem bez SLS. Jeżeli zależy nam na jeszcze bardziej efektywnym działaniu oleju, głowę można owinąć ciepłym ręcznikiem. Tego typu olejowanie trzeba wykonywać regularnie, nie rzadziej niż 1-2 razy w tygodniu.

Olej lniany na końcówki włosów

Oczywiście olej lniany nie musi być stosowany na całej długości włosów. Będzie to także rewelacyjny naturalny kosmetyk do zabezpieczenia samych końcówek. W takiej pielęgnacji włosów trzeba pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością. Nałożenie więcej niż zaledwie kilku kropel oleju lnianego na włosy może się skończyć ich przetłuszczeniem, zamiast nawilżeniem i odżywieniem. Systematyczne stosowanie pozwoli zabezpieczyć końcówki przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. Zapomnij o rozdwojonych i kruszących się włosach!

Olej lniany na skórę głowy

Olej lniany potrafi zdziałać cuda również w przypadku nadmiernego wypadania włosów lub przy ich zbyt wolnym poroście. Wcierka na skórę głowy znacznie poprawi kondycję włosów i spowolni ich osłabianie. Należy wmasować dosłownie kilka kropel oleju w skalp i pozostawić na minimum godzinę. Bardziej precyzyjną aplikację umożliwia np. strzykawka. Następnie należy umyć włosy. Taką wcierkę najlepiej nanosić minimum 2-3 razy na tydzień.

Olej lniany na włosy – nie tylko dla pań

Warto podkreślić, że stosowanie oleju lnianego na włosy czy odżywki z siemienia lnianego jest polecane także dla panów, zwłaszcza tych borykających się z problemami z łysieniem czy zbyt wolnym rośnięciem włosów. Zbawienny wpływ ma zawarty w nasionach lnu, to właśnie z nich tłoczony jest olej lniany, kwas alfa-linolenowy. Kwas ten wprost hamuje działanie enzymu 5-alfa-reduktaza, który odpowiada za przetwarzanie testosteronu do dihydrotestosteronu.

Olej lniany na włosy – działaj od wewnątrz!

Na koniec warto wspomnieć o najważniejszym działaniu oleju lnianego, czyli od wewnątrz. Regularnie pijąc olej lniany, nie tylko dbasz o włosy, ale także o skórę twarzy, całe ciało i co najważniejsze – o swoje zdrowie. Wypijając 1-2 łyżki oleju lnianego każdego dnia znacznie poprawisz kondycję włosów i skóry, ale także obniżysz cholesterol czy wyregulujesz ciśnienie tętnicze. Tłoczony na zimno olej lniany możesz wypić bezpośrednio lub dodać go do sałatek, surówek czy smoothies.

Siemię lniane na włosy

Na włosy można stosować nie tylko olej lniany, ale także całe siemię lniane. Z siemienia można wykonać m.in. domową odżywkę z siemienia lnianego na włosy. Należy łyżkę siemienia zalać połową szklanki wody i gotować na małym ogniu do uzyskania charakterystycznego glutka (konsystencja dość rzadkiego kisielu). Po przecedzeniu i lekkim ostudzeniu maseczkę nakłada się na wilgotne włosy i przykrywa je np. foliowym czepkiem. Cała kuracja trwa godzinę, następnie odżywkę należy starannie spłukać. Z odżywki można także wykonać płukankę. Należy jedynie dodać znacznie większą ilość wody. Tak przygotowaną płukankę należy użyć do ostatniego spłukiwania włosów i już jej nie zmywać. Coraz większą popularnością cieszy się także mgiełka z siemienia lnianego, która nie tylko znakomicie wygładza i nawilża włosy, ale również pozwala utrzymać w ryzach niesforne włosy kręcone. Można ją z powodzeniem stosować zarówno na wilgotne, jak i na suche włosy. Dwie łyżki siemienia lnianego należy zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu. Do przecedzonej papki można dodać np. kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, jeżeli zależy nam na pięknym zapachu. Całość należy przelać do atomizera i najlepiej trzymać w lodówce.

Pamiętaj o jakości!

Na koniec kilka szczegółów technicznych. Najważniejsza jest wysoka jakość produktu, gdyż nie w pełni wartościowy olej nie będzie skuteczny. By olej lniany w pełni efektywnie działał na włosy musi on być: wytłaczany w niskiej temperaturze (nie wyższej niż 40°C), nierafinowany, naturalny (bez dodatków i chemii) oraz świeży. Najlepiej, by olej lniany znajdował się w ciemnej butelce, a po otwarciu bezwzględnie należy przetrzymywać go w lodówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *