Jakie siemię lniane? Mielone czy w ziarnach, a może olej lniany – co wybrać?

Olej lniany nierafinowany, 100% naturalny

Siemię lniane to produkt, który znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Występuje on w kilku różnych postaciach. Jakie siemię lniane wybrać – mielone czy w ziarnach? Siemię lniane czy olej lniany – na co się zdecydować? Odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Czym jest siemię lniane

Mianem siemienia lnianego określa się niewielkie ziarna lnu pospolitego o brązowej lub lekko złotej barwie. Ma ono pozytywny wpływ na cały organizm. Odżywia go zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jak już zostało wspomniane, siemię lniane występuje pod kilkoma różnymi postaciami. Do wyboru mamy między innymi siemię lniane mielone lub w całości. Swoje działanie prozdrowotne zawdzięcza ono wysokiej zawartości aktywnych biologicznie składników, które są niezbędne do utrzymania równowagi organizmu. Zaleca się, aby każdego dnia spożywać 1–2 łyżki tego produktu. Aż ¼ masy nasion lnu stanowi błonnik, który w pozytywny sposób wpływa na florę bakteryjną jelit i przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu.

W ich składzie znaleźć można także lignany, które działają osłonowo na wątrobę i wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Kolejny ze składników siemienia lnianego to lignina SDG, która w korzystny sposób oddziałuje na gospodarkę hormonalną kobiet oraz wspomaga przyrost tkanki kostnej. W siemieniu lnianym znajdziemy także kwasy tłuszczowe Omega-3, które sprzyjają redukcji poziomu trójglicerydów. Roślina ta bogata jest również w substancje śluzowe, które w pozytywny sposób wpływają na układ pokarmowy. Kolejny z jej składników to sterole roślinne chroniące przed wolnymi rodnikami. W siemieniu lnianym nie brak także witamin C, E, K oraz witamin z grupy B, minerałów, takich jak potas, magnez, wapń, miedź, mangan cynk oraz selen, a także aminokwasów – tryptofanu, lizyny, leucyny oraz fenyloalaniny.

W leczeniu jakiego rodzaju dolegliwości najlepiej sprawdza się siemię lniane? Z powodzeniem stosować można je między innymi przy refluksie. Związane jest to tym, że siemię lniane w pozytywny sposób wpływa na układ pokarmowy i zawiera dużą ilość substancji śluzowych. To także dobry sposób na pozbycie się wrzodów żołądka, zaparć, biegunek, wzdęć, kaszlu, bólu gardła, problemów hormonalnych czy nadciśnienia tętniczego. Siemię lniane odgrywa również szczególnie ważną rolę w profilaktyce nowotworowej oraz osteoporozy.

Jakie siemię lniane naturalne - Olejarnia Gaja

Siemię lniane – mielone czy nie?

 Nasiona lnu występuje pod kilkoma różnymi postaciami. Do wyboru mamy całe ziarna, ich wersję sproszkowaną oraz olej lniany. Siemię lniane – mielone czy w całości? Drugie z nich bardzo dobrze sprawdza się w charakterze dodatku do sałatek, zup czy kanapek. W jaki sposób je przyrządzić? Wystarczy podgrzać je przez chwilę na patelni. Siemię lniane w całości wykorzystać można również do wypieku chleba. Siemię lniane – jakie lepsze – mielone czy w ziarnach? Jeżeli chodzi o pierwsze z nich, z powodzeniem zastąpić może ono jajka, które są niezbędne do przyrządzenia różnego rodzaju kotlecików czy ciast. To znakomite rozwiązanie dla wegetarian oraz wegan. Sproszkowane siemię lniane z powodzeniem dodawać można także do jogurtów, kefirów i owsianek.

Siemię lniane – mielone czy nie? Siemię lniane pod postacią nieprzetworzonych ziaren zawiera największą ilość witamin oraz składników odżywczych. Z drugiej strony, najwyższą przyswajalnością charakteryzują się zmielone ziarna oraz olej lniany. Obróbka termiczna oraz mielenie sprzyjają utlenianiu witamin. Co za tym idzie, najlepszym rozwiązaniem jest mielenie siemienia lnianego tuż przed spożyciem.

To jednak nie wszystkie sposoby na wykorzystanie siemienia lnianego. Na jego bazie przyrządzić można również niezwykle zdrowy kisiel. To znakomity sposób walki z chorobami wrzodowymi oraz biegunkami. Związane jest to z tym, że kleista konsystencja kisielu skutecznie chroni śluzówkę przewodu pokarmowego. Jak krok po kroku przyrządzić taki kisiel? W tym celu 3 łyżki ziaren lnu należy zalać 1 szklanką przegotowanej, ciepłej wody, odstawić na co najmniej godzinę i przecedzić. Kisiel należy spożywać 2–3 razy dziennie, aż do momentu ustąpienia przykrych objawów.

Siemię lniane wykorzystywać można nie tylko jako dodatek do jedzenia. Można je również wypić. W tym celu mielimy je w młynku do kawy i dodajemy do koktajli owocowych, warzywnych czy owocowo-warzywnych. To znakomity sposób na wzbogacenie go w witaminy i minerały. Na bazie siemienia lnianego przygotować można także zdrowy napój. W tym celu zmielone ziarna zalewamy 0,5 szklanki ciepłej wody i odstawiamy na około 10 minut. W tym czasie ziarna napęcznieją, a napój nabierze kleistej konsystencji.

Olej lniany i jego właściwości

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o oleju lnianym, który tłoczony jest na zimno z nasion lnu. Tym, co go wyróżnia, jest wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Co za tym idzie – należy je dostarczyć wraz z pożywieniem. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego transportu lipidów, a w szczególności cholesterolu we krwi. Równocześnie redukują one jego poziom. Najbardziej korzystny wpływ na metabolizm cholesterolu HDL mają kwasy Omega-3. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są także głównym budulcem poszczególnych komórek naszego ciała. Dodatkowo uczestniczą one w rozmaitych procesach życiowych. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Mają one kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, przewodu pokarmowego, nerek oraz narządów rozrodczych.

Tym, co wyróżnia olej lniany, jest również wysoka zawartość witaminy E, która nazywana jest powszechnie witaminą młodości. Ma ona pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry, a co więcej, redukuje ryzyko występowania chorób układu krążenia. Co więcej, witamina E przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi i obniża odkładanie się blaszek miażdżycowych.

W jaki sposób stosować olej lniany? Ze względu na jego szczególne właściwości nie należy używać go do smażenia. Zamiast tego zaleca się stosowanie go na zimno jako dodatek do sosów cz sałatek. Jako że usprawnia on procesy spalania tkanki tłuszczowej i zapobiega przed jej odkładaniem, stanowi idealne rozwiązanie dla osób dbających o linię. Olej lniany może być także stosowany zewnętrznie. Przyspiesza regenerację naskórka oraz skóry właściwej, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu owrzodzeń czy odleżyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *